kdl
10 بهمن 1401 - 16:53

تاکید روسیه بر مشارکت ایران در حل تنش‌ها در قفقاز جنوبی

وزارت امور خارجه روسیه بر تلاش در عدم درگیری محتمل بین باکو و ایروان و حضور مفید ایران در مذاکرات منطقه قفقاز جنوبی تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به شدت در غلبه بر امکان درگیری محتمل در قفقاز جنوبی و عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان کار می‌کند  و حضور ایران در مذاکرات منطقه مفید است.

 به گزارش خبرگزاری «آرمناپرس» روسیه اعلام کرده که از پیشرفت در احیای روابط ارمنستان و ترکیه استقبال می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «ما به دلیل تاریخ مشترک، نزدیکی -فرهنگی و پیوندهای قوی و دوستانه بین جمهوری های قفقاز جنوبی پیوند خورده‌ایم. روسیه که مستقیماًبا قفقاز جنوبی هم مرز است، به ثبات و رفاه این منطقه، استفاده متقابل سودمند و اکتشاف فرصت‌های حمل و نقل- لجستیکی، تجاری-سرمایه گذاری و فناوری علاقه مند است و تلاش‌های دیپلماتیک ما به این سمت است.»

در بخش دیگر این بیانه آمده است: «ما به شدت در جهت غلبه بر امکان درگیری در منطقه کار می‌کنیم.»

روسیه بر وجود ساز و کار «۳+۳» با مشارکت  ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه و ترکیه را برای حل مشکلات قفقاز تاکید و آن را مفید توصیف کرد.

طی روزهای گذشته نیز «واغارشک هاروتونیان» سفیر ارمنستان در روسیه  گفت که ایروان استقرار ماموران «سازمان پیمان امنیت جمعی» در مرز با جمهوری آذربایجان را رد نکرده است.

 سفیر ارمنستان در روسیه اظهار داشت: «هیچکس حضور ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی را رد نکرده است.»

هاروتونیان همچنین اظهارات برخی سیاستمداران و شخصیت‌های مخالف دولت ارمنستان مبنی بر اینکه « نیکول پاشینیان» نخست وزیر در حال تدارک خروج این کشور از سازمان پیمان امنیت جمعی است را رد کرد.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008100