kdl
16 بهمن 1401 - 14:26

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

در ادامه تجهیزات انتقال آب و فاضلاب پرکاربرد را معرفی کردیم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در سال‌های اخیر بسیار مورداستفاده قرار گرفته و با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است. از این تجهیزات برای انتقال آب و فاضلاب خانگی و شهری استفاده می‌شود. همچنین بخشی از این تجهیزات در واحدهای تصفیه‌خانه کاربرد دارد تا فاضلاب‌های خانگی تصفیه شوند و مورداستفادهٔ کشاورزان و صنعت قرار بگیرد. با انجام این کار، تا حد زیادی در مصرف آب آشامیدنی صرفه‌جویی می‌شود. در ادامه تجهیزات انتقال آب و فاضلاب پرکاربرد معرفی شده است.

تجهیزات انتقال آب

خطوط انتقال آب مجموعه‌ای از تأسیسات، لوله‌ها، اتصالات و شیرآلات است که به منظور انتقال آب بین دو منطقه احداث می‌شود. در واقع از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب برای جابه‌جایی و انتقال آب از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر استفاده می‌شود. خطوط انتقال آب و شبکهٔ توزیع، کاربردهای گسترده‌ای دارند. شبکهٔ پخش آب شهری، برداشت آب از چاه‌ها و چشمه‌ها، فرآیند تصفیهٔ آب و تأسیسات ذخیره‌سازی ازجمله کاربردهای خطوط انتقال آب هستند. از تجهیزات مهمی در که در انتقال آب بخصوص در مزارع از آن استفاده می‌شود لوله کاروگیت است که در ادامه به طور خلاصه معرفی می‌شود. جهت بررسی بیشتر و همچنین استعلام قیمت انواع لوله کاروگیت می‌توانید با سایت شرکت پایپ صنعت خاورمیانه مراجعه کنید. پایپ صنعت شرکتی به نسبت کوچک است که در انواع لوله‌های کاروگیت را تولید و توزیع می‌کند. البته برج خنک کننده، سپتیک تانک و همچنین انواع دریچه‌های منهول از تولیدات این شرکت می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی https://pipe-sanat.com/ مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات انتقال آب، دستگاه‌های پمپاژ هستند که در محل ذخیرهٔ آب نصب می‌شوند. این پمپ‌ها وظیفهٔ ایجاد فشار مناسب جهت انتقال آب و جلوگیری از پدیدهٔ ضربه قوچی را بر عهده دارند. پدیدهٔ ضربه قوچی زمانی اتفاق میفتد که در مسیر انتقال آب، یک توقف یا تغییر ناگهانی به‌وجود بیاید. این توقف و یا تغییر مسیر، یک افزایش فشار ناگهانی را ایجاد می‌کند که سبب آسیب‌دیدگی لوله و سایر تجهیزات می‌شود. به همین منظور، از مخزن فلزی مقاوم یا سرج تانک در مسیر انتقال آب استفاده می‌شود. کار اصلی سرج تانک، جلوگیری از ایجاد فشارهای نامطلوب است. زمانی که فشار آب زیاد می‌شود، سرج تانک آب را به درون مخزن خود هدایت می‌کند تا میزان فشار آب تنظیم شود. همین اتفاق در زمان کاهش فشار آب نیز می‌افتد. در زمان کاهش فشار، آب از درون منبع ذخیره به درون لوله‌ها هدایت می‌شود تا میزان فشار آب تنظیم شود.

علاوه‌بر سرج تانک، از دیگر تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب استفاده می‌شود. لوله‌ها و شیرها مهم‌ترین تجهیزات در فرآیند انتقال آب هستند. لوله‌های انتقال با جنس‌ها و ابعاد مختلف وجود دارند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و بسته به شرایط به‌کار می‌روند. انتخاب نوع و ابعاد لوله‌ها برعهدهٔ طراح خطوط انتقال است. شیرها نیز دو نوع خانگی و صنعتی دارند که از آن‌ها جهت قطع و وصل کردن یا کم‌وزیاد کردن آب استفاده می‌شود.

تجهیزات انتقال فاضلاب

تجهیزات فاضلاب یکی از نیازهای اساسی هر شهری است. با نصب تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در شهرها و انتقال و جمع‌آوری آن‌ها، علاوه‌بر پاکیزگی محیط شهری، می‌توان فاضلاب را به جهت بهره‌برداری آب کشاورزی تصفیه کرد. انجام این کار انقلابی در شهرسازی مدرن محسوب می‌شود. تجهیزات فاضلاب به ۴ دستهٔ تجهیزات فاضلاب خانگی، صنعتی و شهری و تجهیزات تصفیه‌خانه تقسیم می‌شوند.

تجهیزات فاضلاب خانگی

همان‌طور که از نام این تجهیزات مشخص است، کاربرد آن خانگی است و شامل لوله‌های جمع‌آوری، سپتیک تانک و چاه‌های فاضلاب می‌شود. کار لوله‌های جمع‌آوری که مشخص است؛ فاضلاب و گندآب‌های منازل از طریق این لوله‌ها وارد چاه‌های فاضلاب یا فاضلاب شهری می‌شود. البته با گسترش امکانات و زیرسازی‌ها، گندآب‌ها مستقیماً به فاضلاب شهری سرازیر می‌شوند و به‌ندرت از چاه‌های فاضلاب استفاده می‌شود. سپتیک تانک دستگاه دیگری است که در تجهیزات فاضلاب خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. کار این دستگاه، جمع‌آوری فاضلاب جامد خروجی ساختمان است. کاربرد اصلی این دستگاه، توانایی کاهش بار آلودگی تا ۶۰% است تا درصد خلوص فاضلاب خانگی را به سطح فاضلاب شهری برساند.

تجهیزات فاضلاب شهری

تجهیزات فاضلاب شهری یکی از نیازهای اولیه هر شهر مدرن و امروزی است. با استفاده از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب شهری، فاضلاب‌های خانگی جمع‌آوری و تصفیه می‌شود. انجام این کار سبب سلامتی شهروندان و کمک به محیط‌زیست و بازیافت آب جهت مصارف غیرخانگی مانند کشاورزی می‌شود که انجام این کار مصرف آب آشامیدنی تصفیه‌شده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و بدین سبب، هدررفت آب کمتر می‌شود. مهم‌ترین تجهیزات فاضلاب شهری شامل موارد زیر می‌شود:

۱. لوله کاروگیت

لوله کاروگیت و اتصالات مربوط به آن، بخش اصلی تجهیزات فاضلاب شهری است. این لوله‌ها که به آن لوله‌های فاضلاب نیز می‌گویند، از جنس پلاستیک بوده و در برابر فشار و خورندگی بسیار مقاوم هستند.

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

۲. دریچه منهول

یکی دیگر از تجهیزات مهم فاضلاب شهری، دریچه منهول است که به جهت بازدید و رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب کاربرد دارد. این دریچه‌ها جنس‌های مختلفی از چدن، پلاستیک یا بتن دارند که در فواصل معینی بر روی لوله‌های فاضلاب نصب می‌شوند.

۳. کنتور فاضلاب

بااین‌که استفاده از کنتور فاضلاب در ایران مرسوم نیست اما این دستگاه جزو مهمی در صنعت فاضلاب شهری محسوب می‌شود. کار اصلی این کنتورها، محاسبهٔ آب ورودی به فاضلاب است که براساس آن مالیات دریافت می‌شود.

تجهیزات فاضلاب استفاده‌شده در ایستگاه‌های تصفیه

کار ایستگاه‌های تصفیه، جمع‌آوری فاضلاب و تبدیل آن به آب قابل‌استفاده برای مصارف کشاورزی و صنعتی است که برای انجام این کار، از دستگاه‌های پیشرفتهٔ زیادی مانند چربی گیر استفاده می‌شود. در ادامه چند نمونه از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در ایستگاه‌های تصفیه را معرفی می‌کنیم:

پمپ مکش فاضلاب؛

بلوئرهای هوادهی؛

تجهیزات اندازه‌گیری فشار، دبی، دما و …؛

انواع دستگاه‌های پیش‌تصفیه فاضلاب؛

انواع دستگاه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی و نیمه‌صنعتی؛

پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی؛

آشغال‌گیرها؛

انواع چربی گیر؛

تجهیزات هوادهی؛

انواع دستگاه‌های گندزدایی و ضدعفونی‌کننده.

انواع لوله‌های انتقال آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب یکی از مهم‌ترین زیرسازی‌ها در شهرسازی مدرن است که با استفاده از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب انجام می‌شود. برای ایجاد شبکه‌های خطوط آب‌رسانی و انتقال فاضلاب، از لوله‌های مختلفی استفاده می‌شود. این لوله‌ها به سبب کاربردی که دارند، در نقاط خاصی از سیستم انتقال آب و فاضلاب به‌کار گرفته می‌شوند. انتخاب جنس لوله‌ها و نقاط به کار بردن آن‌ها کار هرکسی نیست و باید توسط متخصص این کار انجام شود تا کوچک‌ترین اختلالی در شبکهٔ توزیع و انتقال آب و فاضلاب ایجاد نشود. پرکاربردترین لوله‌های مصرفی در انتقال آب و فاضلاب به شرح زیر است:

لوله‌های آب

لوله سفالی؛

لوله فولادی؛

لوله گالوانیزه؛

لوله‌های مسی؛

لوله چدنی؛

لوله پلیکا PVC؛

لوله U-PVC؛

لوله پلی‌پروپیلن؛

لوله چندلایه.

لوله‌های فاضلاب

لوله فاضلاب چدنی و مسی؛

انواع لوله‌های فاضلاب گالوانیزه؛

لوله‌های فاضلاب پلیکا یا PVC؛

لوله‌های پلی‌اتیلن یا PE؛

لوله‌های فاضلاب بتنی؛

لوله فاضلاب پوشیفت؛

لوله فاضلاب سفالی.

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

کلام آخر

در سال‌های اخیر اتصال فاضلاب خانگی به فاضلاب شهری با پیشرفت زیادی همراه بوده‌است. تجهیزات انتقال آب و فاضلاب شامل موارد مختلفی می‌شود که برای بهبود و گسترش شبکهٔ آب‌رسانی و انتقال فاضلاب کاربرد دارد. مزایای استفاده از این تجهیزات این است که شبکهٔ آب‌رسانی به منازل گسترش پیدا می‌کند. همچنین فاضلاب‌ها به یکدیگر متصل شده و به تصفیه‌خانه منتقل می‌شوند. در تصفیه‌خانه، گندآب‌ها با روش‌های اصولی تصفیه‌شده و به جهت مصارف غیرخانگی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1020098